Czym są kurzajki i brodawki?

Kurzajki/brodawki to nieszkodliwe zmiany skórne wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieją różne rodzaje brodawek, ale najczęściej występują tzw. brodawki zwykłe, które zbudowane są z tkanki wewnętrznej stanowiącej rdzeń, zaopatrywanej przez naczynia krwionośne, pokrytej zewnętrznymi warstwami naskórka.

Wbrew pozorom kurzajki/brodawki bardzo łatwo pomylić ze zwykłymi zmianami skórnymi: ich wygląd potrafi też być różny, np. brodawki zwykłe, mają postać niewielkich grudek o kalafiorowatej powierzchni i cielistym zabarwieniu. Możemy wyróżnić również tzw. kurzajki płaskie, które mają nieco chropowatą i czasami lekko błyszczącą powierzchnię.
W przypadku stóp kurzajki najczęściej pojawiają się na podeszwie i na początku często bywają mylone z odciskami, ponieważ powodują podobne uczucie dyskomfortu przy chodzeniu. Z kolei te wyrastające na dłoniach są widoczne gołym okiem. Zdarza się, że jednocześnie pojawia się ich kilka, jedna obok drugiej, i w ten sposób tworzy się trudne do usunięcia skupisko.

Udostępnij artykuł