Czym jest Grzybica Skóry?

Grzybica skóry

Grzyby to mikroorganizmy, które nie potrzebują światła słonecznego, aby przetrwać. Rozwijając się w ciepłym i wilgotnym środowisku – w tym pod prysznicami i na basenach – grzyby łatwo atakują skórę poprzez drobne, niewidoczne nacięcia lub niewielkie odstępy między paznokciem, a łożyskiem paznokcia.

CZYNNIKI RYZYKA

  • nieodpowiednia higiena stóp
  • noszenie ciasnego obuwia i skarpet ze sztucznych tkanin
  • zadrapania, urazy na stopach, które umożliwiają grzybom wniknięcie w głąb naskórka.
  • częste korzystanie z publicznego basenu, łaźni czy sauny
  • obniżona odporność i stosowanie niektórych leków
  • niektóre choroby np.cukrzyca, miażdżyca etc.

TRZY TYPY GRZYBICY STÓP- JAK JE ROZPOZNAĆ?

Grzybica Międzypalcowa to najczęściej spotykany typ grzybicy; powszechnie mówi się o nim „stopa atlety”. Na początku można zauważyć niepokojące zmiany pomiędzy czwartym a piątym palcem stóp. Dlaczego? To między nimi jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej – co stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy.
Sprawdź, czy skóra u nasady tych palców nie jest bardziej zaczerwiona bądź pęknięta. Twoją podejrzliwość powinien też wzbudzić ból towarzyszący wycieraniu palców.

GRZYBICA POTNICOWA

Grzybica potnicowa bardzo często ma bezobjawowy przebieg, dopiero potem następuje wysiew swędzących pęcherzyków, wokół których tworzy się wysięk. Zmiany chorobowe lokalizują się zwykle w okolicy łuku stopy.

Grzybica Złuszczająca

W przypadku grzybicy złuszczającej na podeszwach występuje rumień nieostro odgraniczony od skóry zdrowej. Widoczne są suche, grube łuski pokrywające skórę pięty, palców i poduszeczki śródstopia. Skóra jest zgrubiała, mało elastyczna i szorstka

Czy grzybica skóry wymaga leczenia?

Ten nieestetyczny, wstydliwy problem może powodować ból i dyskomfort, prowadząc do ograniczeń fizycznych i zawodowych.

Grzybica skóry stóp nie zniknie sama. Również ze względu na jej wysoką zaraźliwość i ryzyko rozprzestrzeniania się powinna być leczona natychmiast.

female bare feet on white background
beautiful women's feet on white background

Jak leczyć grzybicę skóry?

Aby szybko i skutecznie pozbyć się problemu grzybicy skóry stóp warto sięgnąć po sprawdzone produkty dostępne na rynku aptecznym.

Undofen® Max to skuteczny lek z terbinafiną dostępny bez recepty. Szybko dociera do źródła infekcji, a efekty terapii są widoczne już po 7 dniach!